Home Novinky Novinky Protestní shromáždění zemědělců v Českých Buddějovicích 22.2.2024

Protestní shromáždění zemědělců v Českých Buddějovicích 22.2.2024

Protestní shromáždění zemědělců v Českých Buddějovicích 22.2.2024

Pod heslem MÁME TOHO DOST! Traktory zemědělců vyjely i do budějovických ulic. Sraz byl před výstavištěm.

Na různých místech jižních Čech naplánovali na čtvrtek protesty zemědělci pod hlavičkou Agrární komory a dalších organizací. Akce se konala ve čtvrtek 22. února 2024.  

Byli jsme u toho i my!

V Budějovicích byl sraz u výstaviště. „Protest zemědělců okresu se konal před hlavní branou výstaviště, kam dorazilo na 80 traktorů nebo nákladních vozidel s vlajkami a transparenty. Byli jsme u toho i my a jak ocenil Petr Pokorný, místopředseda regionální Agrární komory a  předseda správní rady Zemědělských služeb Dynín, účastnili se členové Agrární komory, Zemědělského svazu i  další soukromí zemědělci. Petr Pokorný připomněl důležitost jednotného vystupování českých zemědělců a významnost jejich vzájemné spolupráce a mimo jiné doplnil:

„Když spolu obchodně spolupracujeme, proč bychom měli táhnout za provaz každý jiným směrem, když chceme něco prosadit“.

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjížděli též ve čtvrtek k hranicím, kde protestovali proti agrární politice Evropské unie. Důvodem protestů je snaha upozornit zejména na byrokratickou zátěž, negativní dopady Green dealu (Zelené dohody pro Evropu) nejen na sektor zemědělství a potravinářství a na kritický dopad bezcelních dovozů z Ukrajiny na české zemědělství a potravinářství, kvůli kterým klesly ceny zemědělských komodit a výrazně se snížily možnosti jejich odbytu.

Protestní jízdy upozorňují na to, že podle Agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství.

Video_Byli jsme u toho!
Video_Byli jsme u toho_výstaviště v Českých Budějovicích