Home Novinky Novinky Myslivecko – zemědělský dětský den

Myslivecko – zemědělský dětský den

Myslivecko – zemědělský dětský den

Prosluněné sobotní odpoledne, svěží jarní vzduch, idylické okolí rybníka Koníř, pohodová rodinná procházka, dětská radost, vůně špekáčku nad ohněm a lahodná točená malinovka. To je jen konímalý výtažek z atmosféry, kterou si naplno mohli všichni účastníci vychutnat 27. května na tradičním myslivecko – zemědělském dětském dni, který se konal v režii místního Honebního společenstva Lišov – Levín a společnosti Zemědělské služby Dynín, a.s.

Trasa dlouhá 1,5 km z poloviny vedoucí lesem a z poloviny loukami, kde se právě sušilo seno, byla rozdělena do dvou tematicky odlišných, avšak vzájemně velmi úzce provázaných částí – myslivecké a zemědělské. Po registraci a vyzvednutí kartiček, na které se zaznamenávalo úspěšné plnění úkolů na jednotlivých stanovištích, čekala na stezce účastníky první zastávka zaměřená na poznávání zvěře, jejích znaků, trofejí a zajímavostí ze života obyvatel lesa.

 Myslivecko – zemědělský dětský den

Myslivecká latina, neboli popis zvěře mysliveckou mluvou byl hlavním úkolem na druhém stanovišti.

 Myslivecko – zemědělský dětský den

 

Procházka lesní pěšinou pak vyvedla děti i dospělé na hráz rybníka Utopený, kde probíhala praktická ukázka myslivecké kynologie. Hlavními aktéry zde byly fenky německého dlouhosrstého ohaře, malého münsterlandského ohaře, a jezevčíka drsnosrstého. Ze psů si pak děti mohly pohladit německého krátkosrstého ohaře nebo anglického špringršpaněla.

 Myslivecko – zemědělský dětský den

O kousek dále na slunné louce probíhal výklad o tom, jak myslivci pečují o zvěř a čím jí správně přikrmují. Zároveň si zde každý mohl vyzkoušet, jaké to je vylézt si na myslivecký posed a pozorovat z něj zvěř dalekohledem.

 

 Myslivecko – zemědělský dětský denMyslivecko – zemědělský dětský den

Posledním stanovištěm v rámci myslivecké části, byla všemi oblíbená vzduchovková střelnice.

Zemědělská část byla zahájena nepřehlédnutelným stanovištěm s praktickou ukázkou moderní zemědělské techniky a všichni tak mohli nahlédnout do kabin traktorů, pásového kombajnu nebo samochodného postřikovače.

Myslivecko – zemědělský dětský den

 Vzhledem k aktuálně probíhajícímu období senosečí, zde byla také prezentována technika bez které, by se kvalitní píce jako krmení pro hospodářská zvířata připravit nedala. Tedy rotační sekačky a obracečka. Fungující spolupráci mezi myslivci a zemědělci pak prezentoval dron s termovizí, který se používá před kosením luk k vyhledávání srnčat a tím k jejich ochraně. Kdo z dospěláků měl chuť a odvahu, mohl své ratolesti provézt po louce v traktoru Zetor 7211. V opačném případě, si děti užily projížďku se zkušenými traktoristy. Účastníci dále plynule pokračovali k poznávání zemědělských plodin a potravin, které se z nich vyrábějí.

Myslivecko – zemědělský dětský den

Snad nejoblíbenějším stanovištěm se stala hospodářská zvířata, kde si děti nadšeně prohlížely živá telátka, ovečky, selátka ale i kachny a kuřata. Na této zastávce se zároveň všichni seznámili s příběhem mléka, tedy se vším, co předchází jeho produkci a o cestě, jak se mléko a mléčné výrobky dostanou až k nám na stůl.

 Myslivecko – zemědělský dětský den

 Pro ověření získaných teoretických poznatků, děti pokračovaly k praktickému testu, kterým bylo dojení „modelové“ kravičky Jitky. Tímto byla trasa dne téměř zakončena a kartička každého malého účastníka vyplněna, a tak všichni pospíchali zpět k registraci, kde za úspěšné absolvování trasy obdrželi medaili a drobné odměny.

Myslivecko – zemědělský dětský denMyslivecko – zemědělský dětský den

Po příjemné procházce bylo potřeba řádně doplnit energii, zahnat hlad a uhasit žízeň. Kromě ochutnávky Kolenského mléka, byly všem dle libosti připraveny skvělé lišovské špekáčky k opečení na ohni a k osvěžení točené chlazené nápoje. Dětský den pak byl zakončen společným posezením v blízkosti pláže přírodního koupaliště, na které děti téměř až do tmy vydržely dovádět. Z pohledu pořadatelů i dle reakcí účastníků se celé odpoledne vyvedlo náramně. Nyní nezbývá než se těšit na další ročník, který jistě bude zase zpestřen o několik novinek.

 

Za HS Lišov – Levín a Zemědělské služby Dynín, a.s.

Ing. Jan Ženčuch