Home Novinky Výživa a krmení nosnic

Výživa a krmení nosnic s krmivy ze Zemědělské služby Dynín

Výživa a krmení nosnic s krmivy ze Zemědělské služby Dynín

Podívejme se spolu na výhody zkrmování kompletní krmné směsi v užitkovém chovu nosnic na malé farmě nebo jen pro domácnost. Všimněme si, že kvalitním krmivem máme možnost zvýšit snůšku až na ono příslovečné jedno vejce denně a zároveň s vysokým obsahem živin i výbornou chutí. O překvapivé velikosti nemluvě.


Jak na to?
A důvody, proč právě ZS Dynín?
Není krmivo jako krmivo:
Jak často krmit slepice:
Co krmivo pro nosnice obsahuje?
Vejce od zdravé, dobře krmené nosnice je pro nás to nejlepší:
Co na závěr?

 

Jak na to? 

Ze všech faktorů v chovu nosnic nejvíce ovlivňuje snášku i kvalitu vajec včetně jejich velikosti výživa a způsob podávání krmiva.  Na malé farmě i v domácím chovu je nosnici třeba denně poskytnout sumu živin, zajišťující potřeby látkové výměny organizmu i tvorbu produktu, vajec. Pamatovat musíme také na potřebu živin v době přepeřování, tedy na stavbu peří. 

Tuto sumu zjednodušeně nazýváme krmná dávka a její sestavení je v produkčním chovu nosnic nejlepší nechat na odbornících s patřičným výrobním zázemím – na Zemědělské služby Dynín

 

A důvody, proč právě ZS Dynín? 

Zárukou kvality vyráběných krmiv je skutečnost, že naše komponenty pochází z velké části z vlastní produkce vypěstované na 7 350 ha. A obdělávat takový flák země, to už dá spoustu zkušeností, které naše společnost získává i úročí kombinací živočišné i rostlinné výroby. Produkty i výrobky z nich systematicky prověřujeme ve vlastní laboratoři. A to vše účinně přispěje k dlouhodobé udržitelnosti zemědělského hospodaření.

 

Není krmivo jako krmivo 

Pro nosnice v intenzivní snášce dodáváme krmiva (kompletní krmné směsi) pod označením N1 a po jejím ukončení, neboli v období přepeřování krmivo N2. Stojí za připomenutí, že si budoucí či mladé nosnice zaslouží řádný odchov krmivy pro kuřice: K1 do 11 týdnů stáří a krmivo K2 od 12 týdnů stáří do počátku snášky. Bez nich by se dědičné, intenzivním šlechtěním získané schopnosti k vysoké snášce i kvalitě vajec nemohly plně rozvinout. Naše krmiva pro nosnice umožňují dosahovat nejnižší možné spotřeby krmné směsi (co nejnižší stupeň konverze) a co nejvyšší užitkovost neboli maximální produkci vajec. 

Někdy chovatelé uvažují, zda volit granulovanou či sypkou formu krmiv. Sypké krmivo pro nosnice má zásadní nevýhodu: při manipulaci i příjmu z krmítka se separují větší a menší součásti. Ty větší jsou přijímány přednostně a nejjemnější, ale biologicky nejcennější jemné podíly zůstávají v krmítku. Protože ještě nikdo nikdy neviděl slepici vylízat krmítko, zůstávají nevyužity. Vzdušnou vlhkostí se nalepují na povrch, přičemž postupně podléhají rozkladu. To se u granulí pro nosnice stát nemůže. 

Naše krmiva pro nosnice dokázala porazit hluboce zakořeněný předsudek: slepice v zimě snižují snášku. Zima je tak pro nosnice stejně produktivní období, jako jaro či léto. Podmínkou je samozřejmě přiměřeně zateplený kurník. 

 

Jak často krmit slepice 

Ideálně neomezeně – ad libitum. Slepice mají stále plné krmítko. Druhá možnost je podávat krmivo dvakrát denně, ráno a večer. Orientační spotřeba krmné směsi je cca 120 g na nosnici a den. Zcela pokrývá potřebu všech živin v období vrcholu snášky současných nosných hybridů. 

 

Co krmivo pro nosnice obsahuje? 

Snad by chtěl chovatel znát složení krmné směsi pro nosnice a jak působí na jejich produkci i zdraví. 

Základem jsou vždy kvalitní obiloviny. Pro nosnice je to kukuřice a pšenice jako hlavní energetické složky. Ječmen a oves se pro nosnice skutečně nehodí. Dále bílkovinné extrahované šroty nebo pokrutiny z luštěnin (sója) či olejnin (řepka). K tvorbě pevné skořápky nosnice potřebuje podstatný příděl vápníku a fosforu. Nejméně desetinu složení krmiva musí tvořit minerální složka. Tou je krmný vápenec a sloučenina vápníku a fosforu – monokalcium fosfát. Zaručuje kvalitní skořápky, a kromě toho i dobře vyladěný minerální metabolismus, do kterého patří ještě sodík, dodávaný ve formě chloridu sodného, česky kuchyňské soli. A ještě nejsme na konci: Produkce vajec je schopen jen mladý organismus, který v jeho mladé kondici udržuje široké spektrum vitamínů, zejména se zřetelem k A, D, E a K neboli v tuku rozpustných a dále B1, B2, B6, B12, biotin a dalších. Ke zmíněným minerálním látkám patří tzv. mikroprvky, které jsou v krmivu obsaženy skutečně nepatrně, nicméně jejich funkce v látkové výměně je převeliká: železo a měď má vliv na krvetvorbu, zinek, mangan a jód se podílí na řadě enzymatických procesů. Zcela výjimečnou a nezastupitelnou funkci má selen, který je v přírodním prostředí evropského regionu ve významném nedostatku. Jeho funkcí je obrana organismu proti velmi závažnému a reálnému riziku – působení volných oxidativních radikálů.  Říkáme, že selen je antioxidant, který radikály účinně likviduje a tím snižuje riziko vzniku rakovinného bujení. Kromě toho je nutný ve vývoji a fyziologickém dozrávání spermií a vajíček, proto jeho nedostatek znamená problémy v reprodukci. 

 

Vejce od zdravé, dobře krmené nosnice je pro nás to nejlepší 

Selen je pro chovatele výstižný příklad, jak plnohodnotné krmivo zlepšuje nejen zdravotní stav i produkci hospodářských zvířat, ale také zvyšuje kuchyňskou kvalitu a nutriční hodnoty jejich produktu. 

Naše legislativa přísně zakazuje uvádět na krmných návodech, které jsou součástí deklarace živin a složení krmiv tzv. zdravotní tvrzení neboli konstatování, že vitamíny a mikroprvky v něm obsažené podporují zdravotní stav zvířat a naopak, že jejichž nedostatek v krmivech vede k závažným zdravotním poruchám. S dalším negativním vývojem až k úhynu. 

Selen se z živočišného produktu, vajec, dostává do lidského organismu se všemi kladnými a žádoucími účinky. V podobné funkci selen doprovází a doplňuje vitamin E. Jiným příkladem je vitamin A, bez kterého řada tkání – a týká se to mimo jiné zárodečné tkáně vaječníků – chřadne a postupně ztrácí své funkce. Můžeme výstižně říct, že stárnou a rohovatí a u nosnic takové poruchy významně sníží snášku. 

Zkušený chovatel dobře ví, že dostatek těchto doplňků, obecně nazývaných biologicky účinné látky, nahrazuje v krmivech původní bohatost zdrojů přírodních krmiv v životním prostředí hospodářských zvířat před jejich domestikací či v době vývoje druhu. 

A nejen to. Tyto látky jsou uloženy ve vejci jako zdroje živin pro budoucí vývoj kuřete. Je už tak zavedeno, že nikoliv kuře, ale chovatel užívá těchto plodů své práce. Neboli, kvalitně sestavené krmivo ze  Zemědělské služby Dynín je jeho významným živinovým i zdravotním bonusem. Právě vejce považujeme za nejhodnotnější živočišnou bílkovinu, kromě toho zdroj vícenenasycených omega mastných kyselin i řady vitamínů. Našimi krmivy živená nosnice je natolik zodpovědná, že každý den uloží do sneseného vejce ještě mnoho dalších živin.

A co víc: Dostatek kvalitního krmiva má přímý vliv na velikost vajec. Od dobře nakrmené slepice můžeme mít vejce s hmotností cca 90g. A vynikající chuti. 

 

Co na závěr? 

Tohle rozhodně nemůžeme čekat od pipek, jejichž krmení na dvoře nedbalého držitele pozůstává z domácích zbytků a trochy obilného šrotu či nekvalitního zrna. Nezbývá jim než ozobávat omítky a zoufale nahánět kdejakého broučka. A kvalita vajec? Hm, hmm…

 

Ing. Martin Mohelský